D38999/26MF32AC
Mfr.Part #
D38999/26MF32AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 32POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
Nickel
Mounting Type :
CABLE
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Shell Finish :
NICKEL PLATED
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Gold
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Coupling Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
Shell Size :
F
Total Number of Contacts :
32
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/26MF32AC
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE NICKEL PLATED
D38999/26MF32AC Overview
D38999/26MF32AC Features
D38999/26MF32AC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32AC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT