D38999/26MF28SN
Mfr.Part #
D38999/26MF28SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
19-28
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Published :
2005
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
28
Total Number of Contacts :
28
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
31.34mm
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Current Rating :
13A
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26MF28SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MF28SN Overview
D38999/26MF28SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER