D38999/26MF28SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF28SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
28
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
28
Shell Size - Insert :
19-28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
F
Note :
Contacts Not Included
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF28SC-LC Overview
D38999/26MF28SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28SC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT