D38999/26MF28SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MF28SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Stock
35
In Stock :
35
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
28
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
28
Contact Size :
Shell Size - Insert :
19-28
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF28SA-LC Overview
D38999/26MF28SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT