D38999/26MF28PC
Mfr.Part #
D38999/26MF28PC
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
16
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
28
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
19-28
Shell Size, MIL :
F
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Published :
2001
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Shielded
DIN Conformance :
Shell Material :
Composite
HTS Code :
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MF28PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MF28PC Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MF28PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER