D38999/26MF28JC
Mfr.Part #
D38999/26MF28JC
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Electroless Nickel
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MF28JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MF28JC Overview
D38999/26MF28JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28JC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER