D38999/26MF28JA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF28JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
28
Shell Size - Insert :
19-28
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
28
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF28JA-LC Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut, Self Locking.A total of 28 pins are available on the device.
D38999/26MF28JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28JA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT