D38999/26MF28JA
Mfr.Part #
D38999/26MF28JA
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Orientation :
A
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
28
Number of Positions :
28
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Pbfree Code :
Empty Shell :
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MF28JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF28JA Overview
D38999/26MF28JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER