D38999/26MF28BB
Mfr.Part #
D38999/26MF28BB
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Published :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
28
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shielding :
Shielded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
F
Total Number of Contacts :
28
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
D38999/26MF28BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF28BB Overview
D38999/26MF28BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF28BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF28BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT