D38999/26MF18SN
Mfr.Part #
D38999/26MF18SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
Shell Size - Insert :
19-18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MF18SN
D38999/26MF18SN Overview
D38999/26MF18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF18SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF18SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER