D38999/26MF18SC
Mfr.Part #
D38999/26MF18SC
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Orientation :
C
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Coupling Nut, Self Locking
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
F
Color :
Silver
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
19-18
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
18
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26MF18SC
D38999/26MF18SC Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 18 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26MF18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF18SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER