D38999/26MF18PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF18PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
19-18
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
D38999/26MF18PC-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 18 pins on the device.
D38999/26MF18PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF18PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF18PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT