D38999/26MF18PC
Mfr.Part #
D38999/26MF18PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Datasheets
D38999/26MF18PC
D38999/26MF18PC Overview
D38999/26MF18PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF18PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF18PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER