D38999/26MF18PB
Mfr.Part #
D38999/26MF18PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
B
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MF18PB
D38999/26MF18PB Overview
D38999/26MF18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF18PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF18PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER