D38999/26MF18BN
Mfr.Part #
D38999/26MF18BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF18BN
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2014
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Total Number of Contacts :
18
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Number of Pins :
18
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
19-18
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26MF18BN
D38999/26MF18BN Overview
Currently, it is packaged in Plug Housing.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.Maintaining Coupling Nut, Self Locking is possible when operating.A device with a 18 pin configuration is equipped with the device.There are also other features, like STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, to name a few.
D38999/26MF18BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF18BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF18BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT