D38999/26MF18BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF18BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
19-18
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
No
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26MF18BA
D38999/26MF18BA Overview
D38999/26MF18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF18BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT