D38999/26MF18AN
Mfr.Part #
D38999/26MF18AN
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
18
Shell Finish :
Electroless Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Published :
2014
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
19-18
Total Number of Contacts :
18
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug Housing
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26MF18AN
D38999/26MF18AN Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 18 pins.In addition, there are other features such as STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, to mention only a few.
D38999/26MF18AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF18AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF18AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT