D38999/26MF11SNL
Mfr.Part #
D38999/26MF11SNL
Description
D38999/26MF11SNL
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Composite
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
11
Number of Contacts :
11
Published :
Body Plating :
Electroless Nickel
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MF11SNL
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MF11SN-LC Overview
D38999/26MF11SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MF11SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MF11SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT