D38999/26MF11SE
Mfr.Part #
D38999/26MF11SE
Description
D38999/26MF11SE
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Orientation :
E
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Composite
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26MF11SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MF11SE Overview
D38999/26MF11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER