D38999/26MF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF11SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
11
Number of Positions :
11
Orientation :
D
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
F
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Pbfree Code :
yes
Datasheets
D38999/26MF11SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MF11SD Overview
D38999/26MF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER