D38999/26MF11SB
Mfr.Part #
D38999/26MF11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
11
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MF11SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF11SB Overview
D38999/26MF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER