D38999/26MF11PN
Mfr.Part #
D38999/26MF11PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Free Hanging
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
19-11
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
11
Shell Size, MIL :
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MF11PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded