D38999/26MF11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
19-11
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/26MF11PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MF11PN Overview
D38999/26MF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER