D38999/26MF11PE
Mfr.Part #
D38999/26MF11PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
E
Threaded
Pbfree Code :
yes
Termination :
11
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
11
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MF11PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MF11PE Overview
D38999/26MF11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER