D38999/26MF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
F
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26MF11PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded