D38999/26MF11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF11PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
11
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26MF11PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MF11PC Overview
D38999/26MF11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER