D38999/26MF11PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
11
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Published :
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
11
Contact Size :
16
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF11PB-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking remains constant during operation.It is equipped with 11 pins.
D38999/26MF11PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF11PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF11PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT