D38999/26MF11PB
Mfr.Part #
D38999/26MF11PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
yes
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MF11PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded