D38999/26MF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MF11PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF11PB Overview
D38999/26MF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER