D38999/26MF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
11
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
B
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
D38999/26MF11PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF11PB Overview
D38999/26MF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER