D38999/26MF11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF11PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
No
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/26MF11PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF11PB Overview
D38999/26MF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER