D38999/26MF11PA
Mfr.Part #
D38999/26MF11PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
ROHS3 Compliant
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
No
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Crimp
Contact Size :
16
Mixed Contacts :
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Contact Quantities :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
19-11
Orientation :
A
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
F
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MF11PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF11PA Overview
D38999/26MF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF11PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER