D38999/26MF11JE
Mfr.Part #
D38999/26MF11JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26MF11JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MF11JE Overview
D38999/26MF11JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11JE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER