D38999/26MF11JD
Mfr.Part #
D38999/26MF11JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF11JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MF11JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MF11JD Overview
D38999/26MF11JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11JD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER