D38999/26MF11JC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11JC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
Orientation :
C
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
11
Note :
Contacts Not Included
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF11JC-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 11 pins are available.
D38999/26MF11JC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF11JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF11JC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT