D38999/26MF11JB
Mfr.Part #
D38999/26MF11JB
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shell Size, MIL :
F
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26MF11JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF11JB Overview
D38999/26MF11JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF11JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF11JB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER