D38999/26MF11HE
Mfr.Part #
D38999/26MF11HE
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
E
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MF11HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MF11HE Overview
D38999/26MF11HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF11HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11HE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER