D38999/26MF11HB
Mfr.Part #
D38999/26MF11HB
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
11
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Orientation :
B
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Empty Shell :
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26MF11HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF11HB Overview
D38999/26MF11HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF11HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF11HB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER