D38999/26MF11HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF11HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF11HA
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
19-11
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Number of Positions :
11
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mixed Contacts :
Color :
Silver
Empty Shell :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Published :
2001
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MF11HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF11HA Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26MF11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF11HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER