D38999/26MF11BB
Mfr.Part #
D38999/26MF11BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Body/Shell Style :
PLUG
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Coupling Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size :
F
Mounting Type :
CABLE
MIL Conformance :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56352
Mixed Contacts :
Termination Type :
Crimp
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MF11BB
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE NICKEL PLATED
D38999/26MF11BB Overview
D38999/26MF11BB Features
D38999/26MF11BB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF11BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT