D38999/26ME26SN
Mfr.Part #
D38999/26ME26SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Published :
2006
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
E
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
17-26
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26ME26SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ME26SN Overview
D38999/26ME26SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER