D38999/26ME26SE-LC
Mfr.Part #
D38999/26ME26SE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
E
Number of Pins :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Number of Positions :
26
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26SE-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 26 pins on the device.
D38999/26ME26SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26SE-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT