D38999/26ME26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
E
Total Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
D38999/26ME26SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/26ME26SE Overview
D38999/26ME26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER