D38999/26ME26PN
Mfr.Part #
D38999/26ME26PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Composite
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
E
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26ME26PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ME26PN Overview
D38999/26ME26PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER