D38999/26ME26PE
Mfr.Part #
D38999/26ME26PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ME26PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Gold
Gender :
Male
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
E
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Composite
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
26
Body Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
Unknown
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26ME26PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26ME26PE Overview
D38999/26ME26PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER