D38999/26ME26PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
E
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
26
Published :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
26
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26ME26PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26ME26PE Overview
D38999/26ME26PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER