D38999/26ME26PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN PLUG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
17-26
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Orientation :
D
Published :
2006
Datasheets
D38999/26ME26PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ME26PD Overview
D38999/26ME26PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER