D38999/26ME26PD
Mfr.Part #
D38999/26ME26PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
17-26
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Published :
2006
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26ME26PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ME26PD Overview
D38999/26ME26PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER