D38999/26ME26PC
Mfr.Part #
D38999/26ME26PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Cable, Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Contact Style :
Pin
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Plating :
Electroless Nickel
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
C
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
E
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/26ME26PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ME26PC Overview
D38999/26ME26PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER