D38999/26ME26JN
Mfr.Part #
D38999/26ME26JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
17-26
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
26
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26ME26JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ME26JN Overview
D38999/26ME26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER